Psychologia to nauka stosunkowo nowa, rozwijająca się prężnie od końca XIX wieku, kiedy to Wilhelm Wundt otworzył pierwszą pracownię psychologiczną. Dziś jest to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów, śmiało konkurującym z prawem, bądź medycyną. Ponadto, jeśli wejdziemy teraz do pierwszej lepszej księgarni okaże się, że na półkach z bestsellerami odnajdziemy poradniki psychologiczne. Wygląda na to, że coraz więcej osób pragnie pogłębiać swoją wiedzę z tego zakresu. Czemu? Cóż, psychologia to może nie jest klucz do większego szczęścia, ale zdecydowanie niesie ze sobą szereg korzyści.
Poziom indywidualny
Przede wszystkim, psychologia pozwala zrozumieć samego siebie. Swoje emocje, zachowanie, myśli. Umożliwia dostrzeżenie swoich własnych mechanizmów zachowania i daje szansę do pracy nad ich zmianą. Psychologia czasem wydaje się być czary-mary, kilka miłych słów i uśmiechów. Tak naprawdę jest to umiejętność zadawania właściwych pytań, na które odpowiedzi trzeba szukać w głąb siebie. To dzięki temu zyskujemy wiedzę, co czujemy, jak zmienić swoje zachowanie i co stoi nam na przeszkodzie ku szczęściu. Psychologia pozwala poznać siebie samego, a nawet współczuć i otoczyć troską.
Poziom relacji
Psychologia to także drugi człowiek. Budowanie zdrowych więzi, silnych i szczęśliwych związków. To wychowywanie odważnego, wrażliwego i radosnego dziecka. To szukanie odpowiedzi – czym jest empatia? Czemu czasami człowiek odwróci wzrok od potrzebującego, a czasem gotów jest poświęcić własne życie? To nauka słuchania w taki sposób, by każdy chciał mówić i mówienia tak, by zostać wysłuchanym. Dzięki psychologii możemy zrozumieć agresję i wiedzieć jak jej przeciwdziałać. To relacja Ty i Ja.
Poziom społeczny
Psychologia szuka także odpowiedzi w jaki sposób funkcjonujemy w społeczeństwie. Pozwala dostrzec w jaki sposób wpływają na nas reklamy i w jaki sposób mówią do nas politycy, gdy chcą zyskać nasze poparcie. Obnaża stereotypy i dyskryminacje, chroni przed manipulacją i ostrzega przed złymi zamiarami. Ukazuje wpływ autorytetu i jak pozorne słowa mogą zmienić społeczeństwo i zachwyca różnicami kulturowymi, które nierzadko definiują nasze zachowanie. Psychologię można porównać do niekończącej się wędrówki, po historii świata, po ludzkiej biologii i kulturach całego świata. Czasem to podróż wewnątrz własnego umysłu, czasami spacer z drugim człowiekiem, a nierzadko jest to z prądem, lub pod prąd społeczeństwa.
A Ciebie, gdzie dziś zaprowadzi psychologia? Może do gabinetu Progressus, gdzie wspólnie udamy się na mentalny spacer? Serdecznie wszystkich zapraszam.
Pozdrawiam…