Problemy... A może jednak rozwiązania...

PROBLEMY…. A MOŻE JEDNAK ROZWIĄZANIA….

Być może psychologia kojarzy wam się z problemami. Wydaje mi się, że to wcale nie takie błędne skojarzenie, ponieważ najczęściej spotykamy się z specjalistami w sytuacji, gdy coś nam nie pasuje. A jakie spojrzenie na problemy ma psychologia?

Czym jest problem?

Problemem jest każda sytuacja, w której występuje pewna trudność, bądź jest to pytanie, na które poszukujemy odpowiedzi. Problemy mogą być zarówno błahe, jak wybór koszuli do pracy, jak i poważne, typu problemy finansowe. Na problem składa się sytuacja wyjściowa, to jak jest teraz i jakimi danymi oraz zasobami dysponujemy. Mamy również cel, czyli sytuację, do której dążymy. Oczywiście, są tu również metody, czyli dostępne operacje i działania, które doprowadzą nas z sytuacji wyjściowej do celu.

Rodzaje problemów

Zasadniczo psychologia dzieli problemy na dwa rodzaje – dobrze i źle określone. Dobrze określony problem to taki, który ma konkretną sytuację wyjściową, jasno określony cel, a bardzo często znane są również możliwe metody rozwiązania problemów. Przykładem takiego problemu jest dojechanie na drugi koniec miasta, jeśli główne ulice są w remoncie albo rozwiązanie zadania matematycznego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy problemy są źle określone – dzieje się to wtedy, kiedy nie potrafimy opisać naszego stanu wyjściowego, cel jest słabo lub wcale wyznaczony i nie jesteśmy świadomi jakie mamy metody. Są to często problemy określone jako „trudne”, np. jak żyć szczęśliwie, jak uciec z toksycznej relacji.

Rozwiązanie

Jak można się domyślić, do psychologa zgłaszamy się głównie z problemami źle określonymi. Głównym zadaniem psychologa jest wtedy redukowanie ich otwartości, skonkretyzowanie problemów, sprecyzowanie celu, a także wspólne szukanie rozwiązań. Różne nurty psychoterapii skupiać będą się na innych etapach oraz zwracać uwagę na inne aspekty. W Ośrodku PROGRESSUS skupiamy się na rozwiązaniu – wierzymy, że każdy z nas ma w sobie wystarczające zasoby by poradzić sobie z każdym problemem. Ważne jest więc dla nas wspieranie mocnych stron i czerpanie z tego co dobre. Żywimy nadzieję, że rozwiązania naszych trudności bardzo często znajdują się poza problemem.

W gabinecie terapeutycznym nie tyle rozwiązujemy problemy a raczej budujemy rozwiązania wspólnie z naszymi Klientami.

Jesteście ciekawi cóż znaczy to powyższe rozróżnienie?

To co, przyjdziesz do Progressus znaleźć odpowiedź na to pytanie i zbudować rozwiązania?

Pozdrawiam…..

Podziel się tym postem

Scroll to Top