Przepis na Miłość

PRZEPIS NA MIŁOŚĆ

Luty dla wielu osób kojarzy się tylko z jednym świętem (i niekoniecznie jest to Tłusty Czwartek). Czternastego lutego coraz bardziej popularne staje się obchodzenie Walentynek, pary chodzą na romantyczne kolacje, a w szkołach i przedszkolach często dzieci wręczają sobie kartki walentynkowe na znak przyjaźni. A co na temat miłości mówi psychologia? Jedną z popularniejszych książek na ten temat napisał Bogdan Wojciszke, nie sposób jednak streścić jej w jednym artykule. Skupimy się na odpowiedzi na pytanie – co składa się na miłość?

Intymność

Wojciszke przytacza klasyfikację Sternberga, który jako pierwszy składnik relacji międzyludzkich wskazuje intymność. Rozumiana jest ona jako szacunek do partnera, jego wartościowanie oraz rozbudowaną komunikację, która prowadzi do wzrostu zaufania, wspierania się i wzajemnego zrozumienia. Dzięki tym działaniom pojawia się w związku przywiązanie i bliskość. Intymność budowana jest powoli i wymaga od obu stron chęci i uważności na drugą stronę, ale pozwala ona na budowanie silnych i długotrwałych relacji. Składnik ten pojawia się nie tylko w związkach miłosnych – intymność w takim rozumieniu jest również częścią przyjaźni, a nawet relacji rodzic-dziecko.

Namiętność

Składnikiem, który pojawia się w związkach miłosnych jest namiętność. Wiążę się ona z silnymi, intensywnymi emocjami oraz potrzebą kontaktu fizycznego. Jest to składnik bardzo dynamiczny, zawiera w sobie zarówno uczucia przyjemne, np. zachwyt, pożądanie; ale również nieprzyjemne, takie jak niepokój i zazdrość. Nie sposób jednak przez cały czas odczuwać wyłącznie emocje o silnym natężeniu, co przekłada się na fakt, że tak jak szybko można namiętność wzbudzić, tak i szybko może ona wygasnąć. Nie jest to jednak powód do zmartwień, znacznie gorzej by było gdyby stan idealizowania partnera trwał bez końca. W zdrowym związku opierającym się na intymności i zaangażowaniu wzbudzenie odpowiedniego rodzaju namiętności jest na wyciągnięcie ręki każdego z partnerów.

Zaangażowanie

Tak jak już wspomniałem w poprzednim akapicie, relacje międzyludzkie wymagają również zaangażowania. Jest to najbardziej racjonalny składnik związków – wymaga świadomego i intencjonalnego podejmowania działań mających na celu podtrzymanie relacji. Jest to inwestowanie czasu i wysiłku w utrzymywanie jakości i trwałości, co niesie za sobą szereg korzyści i zysków. Rozumowość zaangażowania pozwala na jego kontrolę i możliwość wycofania się w każdej chwili – w momencie kiedy związek przynosi negatywne konsekwencje i straty partner potrafi zaprzestać dalszego angażowania się.

A jak wygląda twój związek? Czy widzisz w swojej relacji zaangażowanie, namiętność i intymność, nie tylko w Walentynki? Na te i inne tematy zawsze możesz porozmawiać z nami w Progressus. Zapraszamy! 

Pozdrawiam…  

Podziel się tym postem

Scroll to Top