SPORT DLA GŁOWY

Prawdopodobnie każdy z nas słyszał kiedyś w życiu stwierdzenie, że „sport to zdrowie” i „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Są to zdania jak najbardziej prawdziwe i wielokrotnie w badaniach udowadniano pozytywne skutki różnego rodzaju aktywności fizycznej. Oto tylko kilka z nich.

Emocje

To co często przychodzi na myśl, jeśli chodzi o psychologiczne skutki sportu to wpływ na emocje. I jest to bardzo dobre skojarzenie, ponieważ aktywność fizyczna wpływa na emocje pod wieloma aspektami. Przede wszystkim sport uczy opanowywać uczucia, takie jak stres, czy zdenerwowanie. Wysokie pobudzenie negatywnie wpływa na koncentrację, co skutkuje obniżeniem skuteczności. Umiejętność rozładowywania napięcia i utrzymywania pobudzenia na odpowiednim poziomie to klucz do sukcesu.

Radzenie sobie z lękiem

Sport wpływa na emocje także w inny sposób – jak wiadomo, w momencie odczuwania strachu nasze ciało reaguje podwyższonym tętnem, przyśpieszonym oddechem oraz poceniem się. Jednak podobne objawy występują w trakcie intensywnej aktywności fizycznej – może to powodować uczucie lęku, np. przed porażką. Dzięki regularnemu ruchowi pojawia się jednak szansa na nauczenie się uniezależnienie emocji od reakcji fizjologicznej i umiejętność pracowania na takim samym poziomie skuteczności. W sytuacji lękowej zamiast paniki może powstać myśl „ok, czuję jak szybko bije mi serce i drżą mi ręce, ale to nie znaczy, że nie dam rady i mogę spróbować”.

Rozwój

Aktywność fizyczna to także rozwój, na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim to dzięki ruchowi jesteśmy w stanie eksplorować świat – w strefie indywidualnej (małe dzieci badają nowe zabawki poprzez potrząsanie, rzucanie, a poprzez naukę raczkowania i chodzenie są w stanie odkrywać coraz więcej), jak i w strefie społecznej (pragnienie ruchu i wędrówki pozwalało na odkrywanie nowych miejsc i ludzi). Sport to rozwój także innych cech charakteru – poprzez pracowanie nad siłą i szybkością rozwija się wytrwałość i konsekwencja, a intensywny i wymagający wysiłek fizyczny oswaja z bólem i trudnościami. Praca nad technicznymi szczegółami sportu zwiększa świadomość ciała, jego możliwości i ograniczeń, nad którymi można pracować i przesuwać.

Prewencja

Sport poprawia relacje z własnym ciałem, a poczucie siły i skuteczności zwiększa pewność siebie. Dzięki temu osoby trenujące mają mniejsze ryzyko zaburzeń odżywania, depresji. Dodatkowo aktywność fizyczna prowadzi do zwiększania poczucia kontroli i sprawczości – przekonanie, że moje działania mają realne konsekwencje przeciwdziała apatii i zaburzeniom lękowym. A co więcej, ruch powoduje wzmożenie produkcji endorfin i serotoniny, czyli substancji antydepresyjnych.

Sport nie jest rozwiązaniem na wszystkie problemy naszego życia, ale każda aktywność fizyczna, którą podejmiemy będzie dla nas pozytywna – zarówno dla naszego ciała, jak i głowy. Nie musi być to od razu przebiegnięcie maratonu, ale nawet wycieczka rowerowa lub spacer będzie doskonałym pomysłem.

Pozdrawiam…

Podziel się tym postem

Scroll to Top