PIERWSZA WIZYTA U PSYCHOLOGA

PIERWSZA WIZYTA U PSYCHOLOGA

Pierwsza wizyta u psychologa budzi wiele obaw i pytań. Jak będzie wyglądało pierwsze spotkanie? Czy powinienem się jakoś przygotować? Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis trochę przybliży wszystkim jak wygląda pierwsza wizyta w Ośrodku PROGRESSUS.

Cele

Przede wszystkim, w każdym nurcie terapii najważniejsze jest ustalenie celu. Zgłaszając się do gabinetu terapeutycznego mamy nadzieję, że będzie lepiej. Jeszcze zanim pojawimy się w gabinecie warto poświęcić chwilę na zastanowienie się jakie są moje oczekiwania odnośnie przyszłości? Czy idę tam po diagnozę, która zaszufladkuje mnie na resztę życia? A może idę tam po moc, po umiejętność wydobywania własnych zasobów i wykorzystywania strategii, dzięki którym będę w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem? W Ośrodku PROGRESSUS wierzymy, że każdy człowiek ma odpowiednie kompetencje, a poprzez skupienie się na terapii właśnie na mocnych stronach każdego z nas tworzymy bazę, z której możemy korzystać by generować rozwiązania.

Garść zasad

Relacja Klient-Terapeuta jest relacją z reguły profesjonalną. W związku z tym obowiązuje, przede wszystkim terapeutę, kilka zasad. Jedna z najważniejszych dotyczy kwestii poufności – jak wiadomo, na terapii omawia się różne sytuacje i zdarzenia, które niekoniecznie chcemy upubliczniać. Dlatego terapeutę zobowiązuje zasada poufności – jest to zakaz mówienia o Kliencie i jego sprawach innym osobom. Spotkania terapeutyczne objęte są tajemnicą zawodową, więc choć nie zawsze jest to proste możesz zaufać nam. Nadrzędną zasadą każdej pomocy psychologicznej jest stanie po stronie Klienta i zawsze działanie w imię jego dobra.

Relacja/Kontrakt

Pierwsza konsultacja terapeutyczna to czas i miejsce gdzie spotyka się dwoje nieznanych sobie osób. Klientowi najczęściej zależy na tym by żyło mu się lepiej a Terapeucie zależy na tym by Klient uwierzył w to, że może być inaczej/lepiej. Terapeuta dokłada ze swojej strony wszystkich swoich umiejętności by Klient odkrywając i wierząc w swoje kompetencje zaczął wprowadzać zmiany. Świadomie w naszym Ośrodku PROGRESSUS traktujemy uczestników terapii jako głównodowodzących zmiany i traktujemy jak równoprawnych uczestników procesu. Terapeuta nie wie lepiej od Klienta ale wie jak zaprosić Klienta do zmiany. Dlatego w naszym Ośrodku w trakcie terapii rozmawiamy, dyskutujemy, omawiamy, trenujemy ale nie narzucamy, nie nakazujemy, nie wiemy lepiej…tak właśnie buduje się bezpieczna relacja, która jest kluczem sukcesu/zmiany. A co z kontraktem? Jeśli Klient oczekuje sformalizowania struktury spotkań (opisania częstotliwości, długości, ilości spotkań, itp.) to rozmawiamy o narzędziu, które możemy określić kontraktem. Jednak bardziej znaczące jest poczucie bezpieczeństwa Klienta i szacunek dla Jego potrzeb i to jest kierunek, w którym podążamy. Nadrzędną kwestią, której przestrzegamy jest zasada poufności opisana powyżej i zasada dbania o bezpieczeństwo Klienta. Kwestia poufności jest sprawą niepodważalną. I jeszcze jedna kwestia. W trosce o jakość naszych usług na stronie internetowej Ośrodka PROGRESSUS umieściliśmy informacje formalne dotyczące realizacji, w tym odwoływania i przekładania sesji, pracy terapeutycznej.

Jak widać, nie ma żadnych powodów do obaw przed pierwszą wizytą. Jest to dobra okazja do zadawania pytań i wyjaśniania wszelkich wątpliwości. A przede wszystkim jest to pierwszy krok ku lepszemu – serdecznie zapraszamy, bo podjąć go razem z nami w Ośrodku PROGRESSUS.

Pozdrawiam….

Podziel się tym postem

Scroll to Top