BYĆ KREATYWNYM

Nie zawsze łatwo jest wymyślić kreatywny i ciekawy artykuł. Czasem błądzi się myślami kilka dni uczepiając się każdego pomysłu, a czasami słowa same spływają na pustą białą kartkę. Jestem pewny, że nie tylko ja miewam problemy z twórczością, postanowiłem pochylić się nad tym tematem i przybliżyć nam wszystkim ów konstrukt psychologiczny.

A co to takiego?

Czym tak naprawdę jest rzekoma twórczość? Rozumieć ją można na wiele sposobów, na potrzeby dzisiejszego artykułu potraktujmy twórczość jako zdolność do tworzenia wytworów charakteryzujących się nowością i wartością. Nowością, oczywiście dla osoby tworzącej, zaś wartość może być zarówno estetyczna, jak i naukowa, pragmatyczna i społeczna. Ludzi posiadających zdolność do tworzenia takich właśnie rzeczy nazwać możemy kreatywnymi.

A czy ja jestem kreatywny?

Śpiewać każdy, może śpiewa Stuhr. A jak jest z twórczością, czy każdy z nas ma w sobie kreatywny zalążek? Podejścia w psychologii są dwa – elitarne uważa, że twórczość charakteryzuje tylko ludzi wybitnych, takich, którzy wnieśli coś do świata sztuki, nauki lub kultury, są powszechnie znani i szanowani, na przykład Leonardo da Vinci. Dużo ciekawsze jest jednak podejście egalitarne, które uważa, że każdy człowiek jest twórczy. Kreatywność, podobnie jak wiele innych cech, takich jak inteligencja, ugodowość czy empatia, dotyczy wszystkich ludzi, a jedyne co nas różni to stopień nasilenia tych cech. Dowodów na to można wypatrywać chociażby w twórczości dziecięcej – z pewnością każdy rodzic doskonale wie jak wiele dzieł sztuki potrafi stworzyć przedszkolak. Innym ważnym argumentem jest fakt, że twórczość można rozwijać u wszystkich.

Jak rozwijać twórczość?

No właśnie, tu się często pojawia pytanie – co mogę zrobić, by rozwijać swoją kreatywność? Twórczość jest cechą pożądaną i docenianą na wielu płaszczyznach życia w społeczeństwie, co możemy więc zrobić, by w pełni korzystać ze swojego potencjału? Przede wszystkim nie hamować się i nie odrzucać z góry żadnych szalonych pomysłów. Po modyfikacjach prowadzić mogą one do ciekawych i oryginalnych rozwiązań. Myślenie niestandardowo lub „na odwrót” może zainspirować do fantastycznych tworów. Dodatkowo wiele placówek edukacyjnych lub psychologicznych oferuje warsztaty z treningu twórczości, które z pewnością otworzą umysł na kreatywne pomysły.

Najważniejsze w twórczości to czerpanie z tego frajdy i zabawy. Nie musisz być Picasso, by być dumnym ze swojego dzieła.

Pozdrawiam…

Podziel się tym postem

Scroll to Top