Dzień dobry. Zapraszam do krótkiej lektury artykułu, który, do czego jestem przekonany, przyczyni się do Twojego rozwoju. Dziś odnoszę się do naszych ludzkich zachowań. Powiecie, że temat „oklepany”. Ja jednak uważam, że w perspektywie makro- i mikrospołecznej ciągle aktualny i niedoceniany. Kilka refleksji poniżej:
1) Nie żyjesz sam na tym świecie…
Jesteś ważny, potrzeby Twoje są najważniejsze ale … do czasu dopóki swoim postępowaniem nie niszczysz, nie rujnujesz, nie dyskredytujesz i nie poniżasz innych. Nie opierajmy swoich zachowań wyłącznie na instynktach bądźmy empatyczni, czuli, wyrozumiali, troskliwi o siebie i dla siebie oraz dla innych.
2) Jeśli mówisz do Kogoś i mówisz o Kimś, to nie oceniaj, nie etykietuj a odnoś się do zachowań…
Łatwo jest oceniać? Łatwo etykietować, diagnozować? A może również z łatwością przychodzi wyśmiewanie, poniżanie… bo Ktoś zrobił coś inaczej niż chciałeś, bo Ktoś miał inny niż Ty pomysł, bo Ktoś ma inne niż Ty przekonania? Mówienie do innych o ich błędnych zachowaniach jest dużo skuteczniejsze wtedy kiedy mówisz o konkretnym czynie i nie uogólniasz. Nigdy nie popełniłeś błędu? Czy zawsze zachowujesz się idealnie? Jak chcesz żeby zwracano Ci uwagę? Oceną, etykietą, epitetem czy jednak konkretnym i spokojnym wskazaniem na błąd?
3) Jesteś tu po coś…
Pojawiłeś się na tym świecie z jakiegoś powodu. Najprawdopodobniej jesteś owocem Miłości dwojga bliskich sobie osób. Chcesz marnować swoje życie na krytykę, zamartwianie, ocenianie, narzekanie, złorzeczenie? Po co? To ma być cel Twojego życia? Codzienność obdarowuje nas każdego dnia. Jeśli swoim życiem nadamy jej sens, określimy CEL, wzbudzimy nadzieję. Zobaczymy, że sens życia jest na wyciągnięcie ręki. Postępując łagodnie, w swoim tempie będziemy żyli tak jak chcemy, a nie tak jak chce ktoś lub coś.
4) Cel..
– raczej mały niż wielki,
– coś co potrafisz zmierzyć, dostrzec,
– Twój w oparciu o Twoje nadzieje i potrzeby,
– jeśli o nim opowiesz będzie Ci go łatwiej doprecyzować,
– jeśli go nie znasz to pytaj, rozmawiaj i zastanawiaj się.
Co może być celem: rodzina, miłość, praca a nawet godność w cierpieniu… . Odważne prawda?
Na koniec posłużę się dwoma cytatami:
„Nikt nie ma prawa źle postępować, nawet jeśli sam został źle potraktowany”
Viktor E. Frankl
Cytat pochodzi z książki autora Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu wydanej przez Wydawnictwo Czarna Owca.
oraz
„A we mnie samym wilki dwa,
Oblicze dobra oblicze zła,
Walczą ze sobą nieustannie, wygrywa ten, którego karmię.”
Luxtorpeda
Cytat pochodzi z piosenki Wilki Dwa, płyta Robaki.
Może to będą podpowiedzi sprzyjające odnalezieniu odpowiedzi na pytanie postawione w tytule… .
Pozdrawiam,