Przełomowo...

Przełomowo…

Dzień dobry wszystkim, którzy śledzą wpisy umieszczone w blogu Progressus.

Dziś z racji tego, że stajemy już w pobliżu zakończenia 2021 Roku i u progu Nowego 2022 Roku chciałbym się z Wami podzielić refleksją krążącą wokół zmiany. A dokładniej chciałbym się przyjrzeć temu, co wiele osób określa przełomem swojego bycia, zachowania, wyboru i życia. Zacznę od pytania:

Kiedy ostatnio doświadczyłeś przełomu w swoim życiu?

Może zapytacie, a cóż to jest ten przełom? Ja widzę to tak. Przełom to podjęcie decyzji, że to co już mam i co już osiągnąłem przestaje być wystarczające i satysfakcjonujące. To przekonanie o konieczności podjęcia działania podnosi nas z komfortu i motywuje do czegoś dalej, więcej, mocniej i intensywniej. Przełom staje się wtedy, kiedy w sytuacji konfliktu lub  potrzeby dokonania wyboru podejmuję takie działanie, które na nowo mnie identyfikuje, zmienia i kształtuje. Zaryzykuję stwierdzenie, że działania o charakterze przełomowym są motorem napędowym do szczęśliwszego, bardziej pełnego i osobistego bycia i sposobu postępowania.

 Co może być moim przełamaniem, moim przełomem…?

Myślę, że odpowiedzi na powyższe pytanie będzie tyle ile osób je sobie postawi. Przełomowy może być rok, w którym podjąłem decyzję o jakiejś aktywności, przełomowe może być moje konkretne doświadczenie, które przeżyłem lub przeżywam, przełomowym w moim życiu może się stać poznanie konkretnej osoby, przełomem może być również wsłuchanie się w siebie, odkrycie własnych potrzeb i konsekwentne dążenie do ich zaspokojenia. O ile na niektóre rzeczy możemy nie mieć wpływu, to jednak na większość swoich wyborów ten wpływ już mamy.

Czy przełomem może być własna terapia/psychoterapia?

W tym pytaniu dostrzegam sens. Za tym pytaniem kryje się troska o siebie i uważność na siebie. Zadbanie o siebie wzbudza sens do bycia w świadomej relacji z innymi. To w trakcie terapii spokojnie, we własnym tempie, Klient ustala cel i potem omawia strategie jego osiągnięcia. Dzięki własnej psychoterapii Klient dokonuje przełomu – koncentrując się wokół swoich potrzeb otwiera się na innych w taki sposób by życie miało sens i było jak najbardziej satysfakcjonujące. W końcu przełom jaki dzieje się w trakcie psychoterapii buduje taką perspektywę by nasza aktywność była zdrową, konstruktywną, trwałą bazą do bycia szczęśliwym.

                                                                    Życzę Tobie, nie zapominając o sobie,

                                                                       By ten Nowy 2022 Rok stał się przełomem,

                                                                       W budowaniu tego co nazwiesz Szczęściem

                                                                       Odwagi… Nie zapominaj o sobie!!!

                                                                       Pozdrawiam,

                                                           Stefan

Podziel się tym postem

Scroll to Top